UDÁLOSTI ·   NOVINKY ·   +420 493 693 491
  KONTAKTY ·   PRO UČITELE

DEN ZEMĚ

V průběhu minulého týdne se naše škola v rámci projektu Ekoškola zapojila do Kampaně obyčejného hrdinství. Cílem Kampaně bylo, uvědomit si, kolik odpadu produkujeme a jak svým obvyklým způsobem života negativně ovlivňujeme životní prostředí na planetě. Akce se neomezovala pouze na pobyt ve škole, ale zahrnovala také mimoškolní život žáků i učitelů. Celý týden jsme shromažďovali vytříděný i nevytříděný odpad, pokoušeli se šetřit vodou, omezovali spotřebu plastů, jízdu autem i konzumaci masa a někteří dokonce sázeli stromy. Některé děti považovaly celou záležitost za natolik důležitou, že dokázaly do akce zapojit i svou rodinu! Kampaň byla ukončena v úterý 29. dubna projektovým Dnem Země. V každé třídě i ve sborovně jsme zhodnotili naše chování vůči planetě Zemi a poté se vypravili do Miletína a nejbližšího okolí, završit celou akci posbíráním odpadků po lidech, kteří si vyhazováním odpadů do přírody možná usnadňují život, ale asi si neuvědomují, že tím své okolí nejen hyzdí, ale mohou způsobit i poranění zvířat nebo lidí.

A na závěr několik čísel. V rámci šetření vodou jsme během týdne uspořili téměř 20 van plných vody. Díky omezení konzumace masa jsme snědli o 5,2 zvířete méně než normálně a tím ušetřili téměř 2 tuny oxidu uhličitého. Jelikož jsme se snažili k nákupům používat tašky látkové, nemuselo se vyrobit přes 300 igelitek. Ve třídách jsme po týdnu zvážili odpad a došli k následujícím číslům (od 4. po 9. třídu): papír 5574g (nejvíce 6. tř. – 2kg), plast 2150g (nejvíce 6. tř. – 550g.), kovy 12g (vše 9. tř.), zbytkový odpad 760g (nejvíce 5. tř. – 0,4kg). Avšak smutné prvenství v produkci odpadového papíru (3360g) má sborovna školy.

Kampaň obyčejného hrdinství sice skončila, ale věřím, že řada z nás, žáků i dospělých, si svou odpovědnost vůči přírodě bude uvědomovat i nadále. Třeba si koupí skleněnou lahev místo plechovky, vypne vodu během sprchování, nebo si při nakupování v obchodě položí otázku: „Opravdu to potřebuji?“.

            

NAŠE ŠKOLA

Žáky se snažíme vybavit znalostmi, dovednostmi a postoji, které jim pomohou orientovat se ve světě a býti zodpovědnými za své činy.

        

KONTAKTY

Základní škola K. J. Erbena a Mateřská škola Korálka MiletínNa Parkáni 107, 507 71 Miletín
telefon: 493 693 491
e-mail: info@zsmiletin.cz


PRO UČITELE