Živočichové roku

Každoročně ochránci živočichů volí zástupce ohrožených živočichů v České republice.  Letos se ptákem roku stal sýček obecný.

Sýček je malá sova o velikost 23 – 25 cm, váží přibližně 150 – 250 g. Což je přibližná velikost domácího holuba.

Sýček obecný je v České republice prakticky vyhynulou sovou. Sýček se neumí vypořádávat s četnými nástrahami, které mu klade člověk do cesty (sudy s vodou, bazény, nádrže). Pro ochranu sýčků je vhodné odtraňovat nebo jinak zabezpečovat tyto nástrahy v okolí lidských obydlí. Dále je velmi žádoucí vyvěšovat budky, které sýčci rádi využívají. V ČR přežívá přibližně 100-130 párů.

Sýček běžně hnízdil v dutinách, které člověk odstraňuje stejně jako území, na kterém sýček loví.